• Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

      Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 22 grudnia 2015 r. Jego celem jest podkreślenie znaczącej roli dziewcząt i kobiet w rozwoju nauki i technologii oraz propagowanie równości płci w dziedzinie nauki, w tym jej znaczenia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Obchody Dnia na świecie tradycyjnie organizowane są co roku przez UNESCO i UN Women – wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych do spraw Kobiet, we współpracy z wieloma organizacjami, które stawiają sobie za cel promowanie kobiet i dziewcząt w nauce.

      „W Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce warto wspomnieć fundamentalne przesłanie: kobiety potrzebują nauki, a nauka potrzebuje kobiet. Tylko wykorzystując wszystkie źródła wiedzy, wszystkie źródła talentów, możemy odblokować pełny potencjał nauki i sprostać wyzwaniom naszych czasów..”

      Jak podaje UNESCO pomimo niedoboru umiejętności w dziedzinach technologicznych, które są siła napędową czwartej rewolucji przemysłowej, kobiety nadal stanowią jedynie 28% absolwentów kierunków inżynierskich i 40% kierunków informatycznych. Zaledwie 22% specjalistów pracujących w dziedzinie sztucznej inteligencji to kobiety. Z ostatniego raportu naukowego UNESCO, zawierającego rozdział poświęcony płci w nauce pt. „To be Smart, the Digital Revolution will Need to be Inclusive” (Jeśli ma być mądra, cyfrowa rewolucja musi być inkluzywna), wynika jednak, że kobiety-naukowcy nadal borykają się w życiu zawodowym z ogromnymi uprzedzeniami ze względu na płeć. Kobiety pozostają mniejszością na stanowiskach technicznych i kierowniczych w firmach technologicznych. W USA głównym powodem odejścia kobiet z pracy w świecie technologii jest poczucie niedowartościowania.

      Mniej niż jeden na czterech naukowców w świecie biznesu to kobieta, a kiedy rozpoczynają własną działalność gospodarczą, kobiety mają trudności z dostępem do finansowania. W 2019 r. zaledwie 2% kapitału podwyższonego ryzyka trafiło do start-upów założonych przez kobiety.

       

     • Dzień Bezpiecznego Internetu.

      Podczas obecnego tygodnia omawialiśmy z uczniami zagrożenia i korzyści wynikające z używania Internetu. Nasz " Dzień Bezpiecznego Internetu" wydłużył się na cały tydzień. W środę wszyscy uczniowie wspólnie rysowali jak lubią spędzać czas wylogowani z sieci. Następnie budowaliśmy drużynowo krzyżówki oraz bawiliśmy się w kalambury.

      Uważamy akcję za zakończoną pełnym sukcesem i jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie znają już nie tylko mocne strony internetu, ale również te ciemne i niebezpieczne, tak aby móc się przed nimi chronić.

      #Szkołapełnaprzygód

     • Dzień Bezpiecznego Internetu.

      Dzisiaj obchodzimy niezwykle ważny dzień dla wszystkich użytkowników internetu. Wirtualny świat zmienia się dynamicznie i jest pełen różnych, coraz to nowszych zagrożeń zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Uczmy się razem chronić przed tymi, którzy działają w sieci po to aby wyrządzić nam krzywdę.

     • "Laboratoria przyszłości" w naszej szkole.

      Najważniejszym zadaniem szkoły jest odnajdywanie w swoich uczniach talentów i wsparcie w ich rozwoju. Jak zapewne wiecie, nasza szkoła uczestniczy w nowatorskim programie „Laboratoria Przyszłości”. Dzięki programowi i dodatkowym zajęciom udało nam się odkryć kilka talentów z zakresu projektowania 3D czy pracy w mediach. Mamy nadzieje, że zarówno nasi „ mali geniusze” projektowania w 3D jak i dziennikarze z redakcji Essa News nie stracą zainteresowania tym co robią, a nawet zarażą swą pasją pozostałych uczniów. Pamiętajcie, że jesteśmy tuż obok i zawsze gotowi Was wspierać w Waszych pasjach.

      #Szkołapełnaprzygód

     • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszej szkole.

      Dzisiaj po raz 31 gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kolejny rok nasza szkoła dołączyła do tej wspaniałej inicjatywy. W styczniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami prężnie zapełniali puszki WOŚP podczas każdej przerwy.  Dodatkowo nasi wolontariusz zorganizowali loterię fantową. Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz wolontariuszom za zaangażowanie przy organizacji tego wydarzenia w naszej szkole. Będziemy grać z orkiestrą do końca świata i jeden dzień dłużej.

     • Bal karnawałowy 20.01.2023 r.

      W piątek 20 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zabawę prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie Grażyna Piękos w asyście instruktorów GOK: Danuty Glińskiej, Marcina Kowalewskiego i Arkadiusza Osiakowskiego oraz nauczycieli z naszej szkoły. Pełna profesjonalizmu organizacja imprezy sprawiła, że dzieci bawiły się wspaniale. Rada Rodziców przygotowała pyszne słodkości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację balu, który na pewno na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Wkrótce na naszej stronie pojawią się filmiki z balu.

      #Szkołapełnaprzygód

     • Szkolna Wigilia 22.12.2022.

      W czwartek 22 grudnia naszą szkołą zawładnęła magia świątecznej atmosfery. Tradycyjnie odbyła się wówczas nasza szkolna Wigilia na której pojawili się wspaniali goście. Na początku uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym ciepłe życzenia świąteczne, co następnie uczynili przybyli goście na czele z Wójtem Gminy Iława. Uczniowie przygotowali piękną jasełkę, po której wszyscy tradycyjnie podzielili się opłatkiem. Na zakończenie kolacji wigilijnej, dzieci zaśpiewały piękne kolędy. Rodzinna atmosfera uroczystości udzieliła się każdemu. Dziękujemy wszystkim, których zaangażowanie uczyniło tę uroczystość jak zawsze wyjątkową oraz tym którzy byli z nami tego dnia.

     • Turniej piłki nożnej.

      W piątek 9 grudnia zainspirowani odbywającymi się w Katarze Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej zorganizowaliśmy nasz własny turniej piłkarski. Udział w turnieju wzięło pięć drużyn składających się z uczniów klas IV - VIII w odpowiedniej konfiguracji zawodników. Na szkolnej hali nie zabrakło emocji, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich minut na boisku. Mogliśmy oglądać wiele składnych akcji i pięknych bramek. Brawo dla wszystkich zawodników. Pasji do gry nie zabrakło nikomu.

      I miejsce OSA Gałdowo 

      II miejsce WKS Gałdowo 

      III miejsce Gang Gałdowo 

      #Szkołapełnaprzygód

     • Wycieczka do Hullo.

      W czwartek 8 grudnia uczniowie z przedszkola oraz klas I-VII wybrali się na wycieczkę do Hullo w Lubawie. Był to wspaniały dzień podczas którego nie tylko mogliśmy się bawić na sportowo, ale jednocześnie brać udział w niezwykłych eksperymentach i zdobywać ciekawą wiedzę. Uśmiech nie znikał z twarzy naszych uczniów.

      #Szkołapełnaprzygód

     • Dołączyliśmy do UNICEF Polska

      W dniu dzisiejszym dołączyliśmy do klubu UNICEF Polska.

      Historia UNICEF w Polsce rozpoczęła się w roku 1962, kiedy w naszym kraju powstał pierwszy Narodowy Komitet UNICEF we wschodniej części Europy.

      Przez 40 lat UNICEF finansował programy pomocy dzieciom w Polsce, kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia, sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci. Podczas stanu wojennego Komitety Narodowe z Europy Zachodniej przekazywały polskim dzieciom lekarstwa, odzież i odżywki.

      Od 2002 roku zmienił się zakres działań UNICEF w Polsce. Podobnie jak inne kraje wysokorozwinięte, UNICEF skupia obecnie swoją działalność w Polsce na promowaniu i ochronie praw dziecka oraz zbieraniu funduszy na rzecz pomocy dzieciom w najbardziej potrzebujących regionach świata.

      Jesteśmy zaszczyceni, że możemy należeć do tak elitarnego klubu.